Etykieta to mały element, który może mieć duży wpływ na proces sprzedaży. Jest przede wszystkim nośnikiem informacji. Skład, cena, nazwa producenta, sposób użycia – to informacje, które pozwalają klientowi dokonać świadomego wyboru. Ale etykieta jest także nośnikiem reklamy. Powinna zachęcać do zakupu i odróżniać produkt od konkurencji. Aby spełniła obie funkcje – informacyjną i marketingową – musi tworzyć spójną całość z opakowaniem.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu etykiety?
Kształt
Forma opakowania powinna być dostosowana do specyfiki produktu oraz jego przeznaczenia. Z kolei projekt etykiety musi uwzględniać kształt opakowania. Największą popularnością cieszą się etykiety kwadratowe lub prostokątne ze względu na swój uniwersalny charakter. Istnieje jednak możliwość zamówienia etykiety na opakowania w dowolnym kształcie.
Rozmiar
Etykieta powinna być na tyle duża, aby była w stanie pomieścić wszystkie informacje o produkcie wymagane przez prawo, a także elementy identyfikacji wizualnej, czyli przede wszystkim nazwę i logotyp.
Czy etykieta powinna zajmować całą powierzchnię opakowania? Niekoniecznie! Jednym z najsilniejszych trendów w projektowaniu opakowań jest ekologia. Dlatego coraz więcej firm stawia na drobne rozwiązania, które w dużej skali mogą przynieść spore zmiany. Takim rozwiązaniem jest ograniczenie zadrukowanej powierzchni na opakowaniu. Mniejsza etykieta to mniejsze zużycie surowca, co przekłada się nie tylko na ograniczenie emisji CO2, ale także niższe koszty zakupu. To rozwiązanie, które pozwala na jeszcze lepszą ekspozycję zawartości, co jest niezwykle istotne z marketingowego punktu widzenia.
Dobrze zaprojektowane etykiety na opakowania powinny być: trwałe, czytelne, atrakcyjne wizualnie i spójne z kształtem, kolorystyką oraz wielkością opakowania.
Kolorystykę
Design etykiety powinien być dopasowany do pozostałych elementów identyfikacji wizualnej marki. Czerwony pobudza do działania (to kolor wyprzedaży i promocji), żółty dostarcza „dobrej energii”, budzi pozytywne skojarzenia (ze słońcem, ciepłem, relaksem). Niebieski kojarzy się z profesjonalizmem, stabilnością i wiarygodnością, a zielony z naturą, ekologią i świeżością. W biznesie czarny często kojarzy się z profesjonalizmem, luksusem i prestiżem. Kolorystyka etykiety powinna nawiązywać do wartości marki. Innowacyjność, niezawodność, wiarygodność, prestiż, komfort, bezpieczeństwo to przykłady cech, które pozwalają odróżnić się od konkurencji. Zdefiniowanie unikalnego zestawu wartości może być pomocne przy projektowaniu etykiet.
Technologię wykonania
Sposób naniesienia etykiety na opakowania wpływa na trwałość i odporność na uszkodzenia. Aby produkt mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi być właściwie oznakowany. Zdarta lub uszkodzona etykieta może wpłynąć na decyzję o jego wycofaniu, narażając producenta na straty finansowe. Dlatego obecnie najpopularniejszą metodą nadruku jest technologia IML (In-Mould Labelling). Połączenie etykiety z opakowaniem na etapie wtryskiwania tworzywa pozwala na ścisłe zespolenie obu elementów. Etykieta trwale połączona z opakowaniem jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie innych niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV.
Etykietowanie w formie jest nie tylko trwalsze, ale także bardziej ekologiczne. Opakowanie może trafić do recyklingu razem z etykietą (ponieważ oba elementy są wykonane z tego samego tworzywa).