Koniec malowania to nie koniec remontowych dylematów. Gdzie wyrzucić wiadra po farbie? Co zrobić, jeśli na dnie plastikowego pojemnika zostały jeszcze resztki emalii? Sprawdź, jak prawidłowo zutylizować odpady remontowe, żeby nie stwarzać zagrożenia dla środowiska naturalnego i… uniknąć podwyżki opłat za wywóz śmieci.
Zanim kupisz farbę, upewnij się, ile wiaderek rzeczywiście potrzebujesz. Skorzystaj z dostępnych w internecie darmowych kalkulatorów. Dzięki temu kupisz tylko tyle, ile wykorzystasz. To najprostsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie.
Nigdy nie wylewaj resztek farby do zlewu czy toalety. Takie działanie może doprowadzić do zatykania przewodów kanalizacyjnych, a nawet awarii wirników pomp w przepompowni! Koszt naprawy urządzeń poniosą wszyscy mieszkańcy – w postaci podwyżki opłat za wywóz śmieci.
Nie musisz zużyć całej farby podczas jednego malowania. Zamknij szczelnie pojemnik i odstaw w suche, zacienione miejsce, kierując się wskazówkami producenta zamieszczonymi na etykiecie. Pamiętaj, że materiały niebezpieczne powinny znajdować się w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci i zwierzęta. Nie przechowuj powłoki malarskiej dłużej niż zaleca producent.
Co jeszcze można zrobić z niewykorzystaną farbą? Podziel się! Porozmawiaj z sąsiadami lub dowiedz się, czy znajdująca się w pobliżu fundacja nie planuje remontu budynku.
Jeśli nie chcesz przechowywać farby i nie masz komu jej oddać, postępuj tak, jak w przypadku pustego pojemnika. Wszystkie wskazówki znajdziesz poniżej.
Farby są zaliczane do odpadów budowlanych i lakierniczych. Są więc uznawane za odpady niebezpieczne. W taki sam sposób należy traktować puste pojemniki po farbach, które miały styczność z powłoką malarską.
Zgodnie z Ustawą o Odpadach plastikowego wiadra po farbie NIE WOLNO wyrzucać do zwykłego śmietnika, zarówno do kontenera na odpady zmieszane, jak i do kosza na odpady z tworzyw sztucznych i metali.
1. Oddaj do najbliższego PSZOK-u
W Polsce jest ponad 2000 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. PSZOK-i funkcjonują na terenie każdej gminy. To miejsca, w których za darmo można zostawić odpady niebezpieczne, w tym pojemniki po farbie i inne odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe. Wejdź
na stronę swojego miasta lub gminy i sprawdź, gdzie jest najbliższy PSZOK.
2. Poczekaj na mobilną zbiórkę odpadów niebezpiecznych
(sprawdź harmonogram w swoim mieście)
Co roku w wielu miejscach ruszają obwoźne zbiórki odpadów niebezpiecznych. Przed uruchomieniem zbiórki na stronie gminy lub miasta można znaleźć trasę przejazdu z zaznaczonymi punktami odbioru zlokalizowanymi w pobliżu osiedli mieszkaniowych.
3. Oddaj do sklepu
Niektóre sklepy oferują możliwość oddania zakupionych u nich pojemników po farbie. Plastikowe opakowania są odbierane od klientów, a następnie sprzedawane wyspecjalizowanym podmiotom, prowadzącym działalność, polegającą na przetwarzaniu odpadów. Uwaga! Zanim zawieziesz pojemnik po farbie do punktu sprzedaży, sprawdź, czy wybrany sklep oferuje taką możliwość.
Gdzie wyrzucać farby oraz inne odpady budowlane i poremontowe?
Plastikowe pojemniki po farbach to odpady niebezpieczne. Należy więc pamiętać o ich prawidłowym wyrzucaniu, aby uniknąć kary grzywny za wyrzucanie odpadów niezgodnych z przepisami. Utylizacja wiader po farbie nie jest kłopotliwa. W każdej gminie na terenie Polski bezpłatnie można bezpiecznie i zgodnie z prawem oddać tego typu pojemniki w stacjonarnych lub obwoźnych punktach PSZOK.