Wynalezienie tworzyw sztucznych umożliwiło rozwój wielu dziedzin życia i nauki. Obecnie jednak ekolodzy widzą w tym materiale głównego sprawcę złego stanu środowiska naturalnego. Ale czy słusznie? Bez rozwoju przemysłu, technologii i chemii nasze życie nie przypominałoby dzisiaj życia takiego, jakie znamy. Bez nieograniczonych możliwości produkcji tworzyw sztucznych bylibyśmy uzależnieni wyłącznie od surowców naturalnych, które wyczerpywałyby się w dużo szybszym tempie, aby zaspokoić nasze potrzeby. A to z kolei mogłoby doprowadzić do upadku naszej cywilizacji, jak to nie raz w historii świata się zdarzyło.
Opinie na temat opakowań plastikowych są różne. Jednakże, od momentu pojawienia się pierwszych przedmiotów z tworzyw sztucznych, popularność takich produktów nieustannie rośnie. Nasza epoka nazywana jest nawet przez naukowców epoką plastiku. Jeszcze około półtorej wieku temu nikt na świecie nie słyszał o czymś takim jak plastik, zaś obecnie ciężko jest wyobrazić sobie życie bez tego materiału. A dlaczego tak się dzieje?
Zacznijmy od zdefiniowania słowa „plastik”. Dla uproszczenia, właściwie każde tworzywo sztuczne przyjęto nazywać w ten sposób. Jednakże, tak naprawdę istnieje wiele rodzajów tego materiału, które różnią się między sobą składem chemicznym oraz cechami użytkowymi. Jeśli chodzi o produkty plastikowe, a konkretnie opakowania nadające się do recyklingu, możemy wyróżnić sześć najpopularniejszych typów tworzyw sztucznych:
PET – niezwykle popularny materiał, powstają z niego między innymi butelki do napojów czy też ubrania z polaru;
HDPE – wyjątkowo bezpieczne tworzywo, idealne do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
PVC – surowiec bardzo popularny budownictwie oraz produkcji opakowań przeznaczonych na produkty niespożywcze;
LDPE – kolejne bardzo bezpieczne tworzywo, służy do wytwarzania różnego rodzaju toreb i folii spożywczych oraz opakowań na przykład na sosy;
PP – obok HDPE, równie przyjazny dla człowieka materiał. Chętnie stosowany do wytwarzania opakowań na żywność czy nakrętek do butelek;
PS – najczęściej wykorzystywany jest do produkcji sztućców jednorazowych i różnego rodzaju naczyń, a także pojemników na wynos.
Opakowania, a w szczególności te przeznaczone do kontaktu z żywnością, muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim, powinny one chronić umieszczone tam jedzenie przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W związku z tym, powinny być wystarczająco wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie, tego typu pojemniki muszą być praktyczne i lekkie oraz powinny umożliwiać sprawdzenie ilości i rodzaju żywności bez ich otwierania.
Natomiast, patrząc z perspektywy producenta, materiał oraz samo wytworzenie takiego opakowania muszą być przede wszystkim opłacalne. Ponadto, tworzywo musi być wystarczająco plastyczne (łatwe w modelowaniu) i podatne na farbowanie czy wykonanie nadruków. Wszystkie te wymogi spełniają opakowania nadające się do recyklingu, czyli opakowania z tworzyw sztucznych. Nie tylko odpowiednio chronią one żywność (na przykład przed zanieczyszczeniem czy wysuszeniem), lecz także dobrze się prezentują, a przy okazji są lekkie, tanie i łatwo dostępne. Nic zatem dziwnego, że opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród klientów hurtowych, jak i detalicznych.