Wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie sprawił, że coraz więcej wagi przykładamy do kwestii produkcji i utylizacji opakowań. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed całą branżą opakowaniową. Jakie pojemniki są najmniej uciążliwe dla środowiska? Zobacz nową perspektywę, która uwzględnia także surowce z drugiego obiegu.
Choć odpowiedź na to postawione w tytule nagłówka pytanie może wydawać się oczywista, okazuje się, że nie zawsze jest tak jednoznaczna. Co wpływa na ekologiczność danego opakowania? Przede wszystkim materiał, z którego zostało wykonane. Ekologiczną przewagę będą miały te pojemniki, które zostały wykonane z surowców naturalnych niż z tworzyw sztucznych. Ale materiał to nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki, np. kwestię wydobycia surowców, transportu i utylizacji.
Gdy więc spojrzymy na to zagadnienie nieco szerzej, kwestia ekologiczności konkretnego surowca nie zawsze będzie tak oczywista.
1. Opakowania papierowe
Drewno to jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań. Powstają z niego skrzynki, papierowe torby, kartony i koperty, które cieszą się dużą popularnością w wielu branżach. Ze względu na to, że opakowania papierowe powstają z naturalnego surowca, są neutralne klimatycznie. Mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystywane.
Minusem tego rozwiązania jest to, że papier nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony wielu artykułom spożywczym, zwłaszcza łatwo psującym się, takim jak mięso czy nabiał. Nadmierna eksploatacja lasów w celu pozyskania drewna także nie pozostaje obojętna dla środowiska naturalnego.
2. Szkło
Głównym składnikiem szkła jest ditlenek krzemu, czyli nieorganiczny związek chemiczny, będący składnikiem piasku, skał i minerałów. Szkło, podobnie jak drewno, od wieków było wykorzystywane do produkcji opakowań. Choć powszechnie uznaje się je za ekologiczne, to warto mieć na uwadze to, że bardzo długo się rozkłada. Archeolodzy zwracają uwagę na to, że szkło wytworzone przed tysiącami lat przetrwało do naszych czasów w niemal doskonałym stanie. Na tej podstawie niektórzy badacze wysnuwają wnioski, że może nigdy nie ulec pełnemu rozkładowi.
Co więc przemawia za ekologicznością tego materiału? Można go przetwarzać nieskończoną ilość razy. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy zadbamy o jego prawidłową segregację.
3. Opakowania z recyklingowalnego plastiku
Tworzywa sztuczne to grupa niejednorodna. W branży opakowaniowej najczęściej wykorzystuje się te rodzaje plastiku, które nadają się do recyklingu. Należą do nich takie tworzywa jak politereftalan etylenu (PET), polietylen wysokiej gęstości (HDPE), polietylen niskiej gęstości (LDPE) i polipropylen (PP) i polistyren (PS).
Coraz większą popularnością cieszą się wiadra i pojemniki z recyklatów. Tego rodzaju opakowania wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, m.in. do produkcji wiader dla chemii gospodarczej, budowlanej czy ogrodniczej. Dzięki zastosowaniu surowca wtórnego można znacznie zredukować ilość surowca pierwotnego, co istotne – bez strat jakościowych. To pozwala ograniczyć negatywny wpływ procesów produkcyjnych na ekosystem.
Jakie opakowania są więc najmniej uciążliwe dla środowiska? Nie tylko te, które powstały z surowców naturalnych, ale także te, które można odzyskać i wykorzystać ponownie.
Firmy z branży opakowaniowej wciąż szukają rozwiązań, które będą nie tylko lepsze pod względem technologicznym, ale także przyniosą jak najmniej szkód środowisku naturalnemu. Dynamiczny rozwój nowych technologii i coraz bardziej skuteczna gospodarka odpadami pozwalają wierzyć, że w niedalekiej przyszłości na rynek będzie trafiać coraz więcej opakowań z surowców wtórnych, a cała branża przetwórstwa tworzyw sztucznych będzie jeszcze bardziej otwarta na potrzeby klientów oraz środowiska naturalnego.