Można odnieść wrażenie, że w naszych gospodarstwach domowych jest coraz więcej plastiku. Nie bez powodu – w zasadzie prawie każda wizyta w sklepie osiedlowym czy dyskoncie spożywczym wiąże się z przyniesieniem do domu kolejnej partii produktów zapakowanych w plastikowe opakowania. Czyli w coś, co za chwilę będziemy chcieli wyrzucić.
Wprowadzony kilka lat temu obowiązek segregowania śmieci uświadomił nam, jak ogromny procent produkowanych przez nas odpadów stanowią tworzywa sztuczne. Jednakże, popularność tego typu materiałów nie powinna dziwić. Jakie są zalety i wady tworzyw sztucznych? Do tych pierwszych zaliczyć możemy z pewnością lekkość i wygodę w użyciu. Ponadto, plastik jest tani w produkcji. A zatem, wydawać by się mogło, że jest on tworzywem idealnym w obecnych czasach, kiedy to nasze życie płynie w zawrotnym tempie.
NISKIE KOSZTY PRODUKCJI
LEKKIE
WYGODA W UŻYCIU
Jednakże, w praktyce pozbycie się plastiku nie jest takie łatwe i to jest właśnie jego główna wada. Jeśli nie oddamy naszych opakowań do recyclingu, dając im drugie życie, to tak naprawdę zamieciemy problem pod dywan. Posłużmy się przykładem chociażby plastikowej reklamówki. Wyprodukowanie jej trwa około jednej sekundy, a użytkowanie średnio kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Natomiast środowisko naturalne będzie potrzebowało setek lat na jej neutralizowanie! Dlatego też ekolodzy nieustannie nawołują do szukania alternatywnych rozwiązań. Jakie są więc zalety i wady tworzyw sztucznych? Już za chwilę o tym powiemy!
Opakowania plastikowe, a w szczególności te przeznaczone do kontaktu z żywnością, muszą spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim, powinny one odpowiednio chronić jedzenie przed wpływem czynników zewnętrznych. A zatem, powinny być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Ponadto, dla wygody użytkowników, powinny być lekkie i praktyczne – na przykład przezroczyste, aby umożliwić sprawdzenie ilości czy rodzaju żywności bez konieczności otwierania opakowania.
Natomiast, patrząc z perspektywy producenta opakowań, materiał użyty do produkcji takiego pojemnika musi być w korzystnej cenie, łatwy w ukształtowaniu i podatny na nanoszenie farb czy wydruków. Tworzywo sztuczne, czyli plastik, spełnia wszystkie wymienione wymogi. Opakowania wykonane z tego materiału ładnie się prezentują, dobrze chronią żywność (między innymi przed wysuszeniem), a jednocześnie są szeroko dostępne, lekkie, tanie, i proste w obróbce.
Jeśli chodzi o zalety i wady tworzyw sztucznych, to do tej drugiej grupy z pewnością zaliczyć trzeba fakt, że opakowania z tworzyw polimerowych mają stosunkowo małą odporność na wysokie temperatury oraz nieco słabsze właściwości mechaniczne w porównaniu do metali czy ceramiki. Ponadto, charakteryzują się one długim czasem rozkładu. Dlatego też niewłaściwe gospodarowanie odpadami z plastiku jest szkodliwe dla środowiska.
Z drugiej jednak strony, odejście od stosowania w przemyśle opakowań z tworzyw sztucznych wydaje się w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. A to z uwagi na szereg właściwości, których nie da się osiągnąć w przypadku zastosowania surowców naturalnych. A zatem, najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych jest ich wtórne wykorzystanie, czyli recykling.
Obecnie coraz więcej firm produkujących opakowania z plastiku stosuje tak zwane ekostrategie, które pozwalają ograniczać zużycie surowca pierwotnego na rzecz surowca wtórnego. Opakowania wytworzone z recyklatów i po użyciu poddane recyklingowi otwierają nowy cykl życia produktów. Dzięki temu tworzymy zupełnie nowy przedmiot, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i jego zasobów.