Plastikowe wiaderko po farbie, pudełko po lodach, pojemnik po nabiale – zastanawiasz się, czy można dać „drugie życie” opakowaniom z tworzywa sztucznego? Sprawdź, jak wykorzystać je w swoim domu i ogrodzie. Bądź eko i smart – dowiedz się, jak dbać o środowisko i… mniej wydawać.
Upcykling czy recykling?
Choć upcykling i recykling to terminy związane ze sposobem przetwarzania odpadów, to istnieją między nimi pewne różnice. Upcykling, w przeciwieństwie do recyklingu, nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu. To metoda obróbki odpadów, która pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej, gazu oraz innych surowców do niezbędnego minimum. Wymaga jedynie nieco kreatywności i odrobiny wolnego czasu. Upcykling możesz wykonać w domowym zaciszu.
1.Pojemnik na deszczówkę
Nie masz możliwości zainstalowania na działce profesjonalnego systemu odprowadzania wody deszczowej z rynien? Zabierz ze sobą plastikowe wiadra po farbach. Złapaną deszczówkę możesz wykorzystać do podlewania roślin lub prac porządkowych.
2. Donicę
Wywierć otwór w dnie wiaderka i umieść wiaderko na podstawce. Wykonaj drenaż z przepuszczalnego materiału np. keramzytu. Wsyp ziemię i zasadź wybrane rośliny. Udekoruj pudełko za pomocą materiałów tekstylnych lub artykułów papierniczych (jeśli donica będzie stała w domu). Jeżeli planujesz wystawić donicę na balkon lub do ogrodu, nałóż na plastik warstwę zaprawy cementowej i przyklej do niej kamienną mozaikę. Oryginalna donica gotowa!
3. Pojemnik do segregacji odpadów na działce
Każde wiadro pomaluj odpowiednim kolorem – żółtym pojemnik na metale i plastiki, szarym na odpady zmieszane, niebieskim na papier, zielonym na szkło, a brązowym na odpady organiczne. Dzięki temu segregowanie przestanie być problematyczne.
4. Puf balkonowy
Z plastikowego wiaderka można zrobić wygodne siedzisko. Wystarczy: farba, gąbka tapicerska, kawałek tkaniny, kawałek kartonu, stary ręcznik, gumka odzieżowa, nożyczki oraz igła z nitką (lub maszyna do szycia).
Zdejmij rączkę. Oczyść wiaderko i pomaluj je na wybrany kolor. Odrysuj na kartonie szablon, który posłuży Ci do wykonania siedziska. Wytnij koło o odpowiedniej średnicy z gąbki, a następnie z ręcznika i tkaniny (uwzględnij grubość siedziska i zrób tunel na wciągnięcie gumki). Obszyj gąbkę ręcznikiem ze wszystkich stron. Wciągnij gumkę odzieżową – najlepiej za pomocą agrafki. Nałóż tkaninę na wiadro i siedzisko. Puf sprawdzi się na balkonie, tarasie lub w pokoju dziecięcym.
5. Pojemnik do przechowywania suchej żywności w piwnicy lub spiżarni
Opróżnione i oczyszczone wiaderko z pokrywką możesz wykorzystać do przechowywania zapasów. Dzięki temu zabezpieczysz żywność przed szkodnikami i wilgocią.
6.Pudełko na prezent
Nie masz w domu torebki prezentowej ani papieru do pakowania? Wykorzystaj puste wiaderko i bibułę lub kolorowy papier. Obklej wiaderko i udekoruj za pomocą naklejek lub brokatu. Wykaż się kreatywnością! W tak oryginalnym i jednocześnie bezpiecznym pudełku prezentowym możesz bez obaw przewieźć drogocenny upominek.
7. Organizer biurowy
Wiaderko małolitrażowe możesz wykorzystać do przechowywania długopisów, flamastrów lub markerów. Plastikowy pojemnik pomaluj farbą lub oklej za pomocą kolorowego papieru.